ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 6-ին նախաձեռնել էր  աշխատանքային քննարկում՝ կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում «Հեռավար կրթության հոգեբանական ազդեցությունը կրտսեր տարիքի դպրոցականների, նրանց ծնողների եւ ուսուցիչների վրա» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցեցին հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կրթության եւ այլ ոլորտների փորձագետներ, հոգեբաններ, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող մասնագետներ:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Անի Սամսոնյանը նշեց, որ բազմաթիվ առաջարկներ են ստացել աշակերտների ծնողներից եւ ուսուցիչներից՝ քննարկելու համար հեռավար կրթությանը վերաբերող հարցերը: Համավարակի ընթացքում արդյունավետ չէր քննարկել գործընթացը,  քանի որ այն կատարման փուլում էր, նշեց Անի Սամսոնյանը՝ հավելելով, որ դեռեւս շարունակվում է համավարակը, եւ  կարող են լինել իրավիճակներ, երբ կարիք լինի վերստին անցնելու հեռավար ուսուցման: «Կարիք կա քննարկելու նաեւ արձանագրված խնդիրները, մարտահրավերները եւ գտնել դրանց լուծումները»,-եզրափակեց  նա:
«Մանկական զարգացման հիմնադրամի» տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը եւ ծրագրի համակարգող Արմենուհի Բուրմանյանը  տեղեկացրին, որ Ասիական զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվել է ծրագիր՝ «Քաղաքացիական հասարակության աջակցությունը պետությանը՝ հեռավար կրթության գործընթացներում» խորագրով, որին մասնակցել են փորձագետներ, հոգեբաններ եւ այլ մասնագետներ: Ծրագրի նպատակն է եղել ուսումնասիրել  ճգնաժամային իրավիճակում  հեռավար կրթության խնդիրները եւ աջակցել պետությանը: Հետազոտությանը, որն անցկացվել է օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին, մասնակցել են տարրական դասարանների ուսուցիչներ, աշակերտներ, հոգեբաններ եւ  ծնողներ: Նրանք իրենց կարծիքներն են հայտնել մարտ-մայիս ամիսներին իրականացված հեռավար կրթության  վերաբերյալ: Հարցաշարին պատասխանել է   366 ուսուցիչ  հանրապետության բոլոր մարզերից: Այսպես, հեռավար կրթության իրականացման ընթացքում արձանագրվել են որոշակի խնդիրներ: Բազմաթիվ ուսուցիչներ, աշակերտներ եւ ծնողներ նշել են, որ հեռավար կրթության իրականացման ընթացքում իրենք բախվել են տարատեսակ խնդիրների, նաեւ ապրել հոգեբանական, սթրեսային  եւ տագնապային պահեր: Ուսուցիչների մեծ մասն ավելի շատ ժամանակ է հատկացրել դասերի անցկացման, առաջադրանքների ստուգման վրա:  Երեխաների մի մասը եղել է պասիվ, նրանք հաճախ բացակայել են դասերից:  Խնդրահարույց են եղել ինտերնետ կապի, թվային սարքերի բացակայությունը կամ  անորակությունը: Ըստ Արմենուհի Բուրմանյանի՝ տարրական դպրոցների  ուսուցիչների 63 տոկոսն անարդյունավետ է գնահատել առցանց կրթության որակը, արդյունավետ՝ 18 տոկոսը:
ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի ղեկավար Ալեքսանդր Շագաֆյանի տեղեկացմամբ՝ համավարակի ընթացքում առցանց կրթություն է ստացել աշակերտների  մոտ 80 տոկոսը,  մնացած մասը չի մասնակցել դասերին, քանի որ չեն ունեցել կամ ինտերնետ, կամ համապատասխան սարքավորումներ:
«Առցանց կրթության իրականացման հարցում խնդիր է եղել դասավանդման  մեթոդաբանությունը, քանի որ ուսուցիչների մեծ մասը ոչ ստանդարտ իրավիճակում շարունակել է դասը վարել առկա դասավանդման մեթոդներով»,-պարզաբանեց  Ալեքսանդր Շագաֆյանը: 2021 թվականի գործունեության ծրագրի շրջանակներում Կրթության տեսչական մարմինը մաթեմատիկա առարկայի յուրացման ուսումնասիրություն է իրականացնում՝ հասկանալու 2018-2019թթ եւ 2019-2020թթ ուսումնական տարիների չափորոշիչների պահանջների յուրացման մակարդակը:
Այս պահի դրությամբ 11 ուսումնական հաստատությունների տվյալ է մշակված, գրավոր աշխատանքին մասնակցել է 500-ից ավելի սովորող, որի արդյունքում միջին մակարդակը 4,2 միավոր է: Մինչդեռ, այդ սովորողներից 50-ից ավելին 11-րդ դասարանցիներ են, որոնցից 62% անբավարար է ստացել:
Միաժամանակ այս պահի դրությամբ 2018-2019թթ. եւ 2019-2020թթ. ուսումնական տարիների իրականացված մնացորդային գիտելիքների համեմատումից երեւում է, որ 2019-2020 թվականների ցուցանիշներն ավելի վատն են:
Քննարկման մասնակիցները կարեւորեցին ուսուցիչների վերապատրաստումն ու դասավանդման մեթոդաբանության փոփոխումը առցանց եղանակով դասավանդելու  պարագայում:
ՄԻՊ ներկայացուցիչ Մարինե Ավագյանն էլ  տեղեկացրեց, որ հեռավար կրթության գործընթացի նկատմամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանը  ողջ տարվա ընթացքում իրականացրել է մշտադիտարկում, արձանագրել որոշ խնդիրներ: Ստեղծված իրավիճակում պետությունը  պատշաճ կերպով պատրաստ չի եղել հեռավար կրթություն իրականացնելուն, ավելին՝ սկզբական շրջանում իրավիճակը քաոսային է եղել: Անպատրաստ են եղել եւ՛ կրթական հաստատությունները, եւ՛ ծնողները: Գրասենյակն իր հերթին փորձել է աջակցել, որ որեւէ երեխա չզրկվի կրթություն ստանալու իրավունքից:  Խնդիրն արդիական է եղել ողջ տարվա ընթացքում: Առկա է եղել  իրազեկման պակաս:  Որոշ աշակերտներ  չեն կարողացել մասնակցել դասերին, քանի որ  չեն ունեցել թվային սարքավորումներ, շատերը չեն ստացել կրթություն՝ ունենալով կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք:
Դրական գնահատելով ծավալված մասնագիտական քննարկումը՝ Անի Սամսոնյանը պատրաստակամություն հայտնեց համագործակցելու ոլորտի մասնագետների հետ եւ աջակցել օրենսդրական նախաձեռնություններով:

On April 6, the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs initiated a working discussion in conditions of coronavirus pandemic on the theme: The Psychological Impact of Distance Education on Younger Age Schoolchildren, Their Parents and Teachers. The representatives of the NGOs, education experts and the ones from other fields, psychologists, specialists for protection of human rights took part in the discussion.
The Committee Deputy Chair Ani Samsonyan noted that they received a lot of proposals from the pupils’ parents and teachers for discussing the issues referrring to distance education. The process was not effectively discussed during the pandemic, because it was in the stage of implementation Ani Samsonyan stated. She had added that the pandemic still continues, and there can be situations when it will be necessary to switch to distance learning again: “There is a need to discuss the recorded problems, challenges too and find their solutions.”
“The director of the Child Development Fund Lusine Simonyan and the project coordinator Armenuhi Burmanyan informed that a project with the heading The support of Civil Society to the Government in the Distance Education Processes was implemented by the financial support of the Asian Development Bank (ADB), where experts, psychologists and other specialists took part. The aim of the project was to study the problems of distance education in a crisis situation and support the Government. Primary school teachers, pupils, psychologists and parents took part in the survey which was held in August-September. They expressed their opinions on distance education implemented in March-May. 366 teachers from the all regions of the republic answered the questionnaire. So, some problems were recorded during the implementation of distance learning. Numerous teachers, pupils and parents noted that they came across with various problems in the implementation of distance education and also had psychological, stress and alarm moments. Majority of teachers gave more time to classes and checking assignments. Part of the children was passive and they often were absent. The absence of the internet connection, digital devices or a poor quality were disputable. According to Armenuhi Burmanyan, 63% of elementary school teachers assessed the quality of online education ineffective, 18% - effective.
As the Head of the RA Education Inspectorate Alexander Shagafyan informed that during the pandemic about 80% of pupils received online education, the remaining part did not take part in classes, as they did not have either internet or corresponding equipment.
“In the implementation of online education the teaching methodology has been a problem, as the majority of teachers has continued to conduct the lesson in non-standard situation with existing teaching methods,” Alexander Shagafyan clarified. The inspectorate had a survey of the results for the works of 500 pupils studying in 11 educational institutions done on the subject of Mathematics in 2018-2019 and 2019-2020 educational years. The received picture is more than concerning: according to the results of 2019-2020 the 62% of the pupils has got unsatisfactory marks. More than half of the pupils who has got unsatisfactory marks are 11-year students. Such index is also conditioned by insufficiency of online education organization.
The participants of the discussion highlighted the teachers’ training and the change of the teaching methodology in case of online teaching.
The Representative of the Human Rights Defender (HRD) informed that during the whole year the HRD carried out monitoring and recorded some problems. In the created situation the state has not been ready decently for the implementation of the distance education, moreover at the beginning situation has been chaotic. The educational institutions and the parents have not been ready. In its turn the office tried to support in order the child would not be deprived of the right to get education. The problem was topical during the whole year, and there was lack of awareness. Some pupils could not take part in classes, as they did not have digital equipment, many of them did not receive education, having need of special conditions of education.
Assessing positive the professional discussion, Ani Samsonyan expressed readiness for cooperating with the specialists of the sphere and supporting with legislative initiatives.